Diskuzní fórum

Řemesla - pilníkáři
čubík, 20.11.2013 20:46:04
Pilníkářství je dnes téměř zaniklé řemeslo.
Existovalo již od mladší doby železné, kdy se začínají objevovat specializované železné nástroje, jakými jsou nůžky, krumpáče a také pilníky.
Pilník byl základním nástrojem i po celý starověk a středověk. Potřeba ručně pilovat obrobek postupně klesala s nástupem soustruhů a frézek, s rozvojem lisování a přesným litím se zabrušováním a leštěním.

Od druhé poloviny 19. století se rozšířila strojní výroba pilníků, avšak drobné pilníkářské řemeslo se v malých dílničkách provozovalo až do poloviny 20. století. V podmínkách chudého Podkrkonoší se však v Semilech ruční výroba pilníků a rašplí udržela až do roku 1956. Zdejší dílnu provozovala rodina Dolenských, v Jílovické ulici, domě, č. p. 104 a 103.
Základem pilníkářské dílny byla těžká olověná deska, později ocelová s olověnými vložkami a ruční práce pilníkáře. Ten na desku položil polotovar pilníku a ručně ostrým sekáčem vysekával pilníkové zuby.

Z hlediska profilů a tvarů existovaly stovky druhů pilníků. Vyráběly se pilníky o váze několika kilogramů až po pilníčky jehlové, nezbytného nástroje mechaniků, nástrojařů, hodinářů a zámečníků.
V současné době je posledním českým pilníkářem pan Drahomír Smejkal z Jihlavy. Jeho výrobky jsou známé po celé Evropě a slouží zejména restaurátorům, výrobcům hudebních nástrojů, varhanářům, ale i lékařům. Objednávají je i zástupci automobilového průmyslu na zvláštní pilování profilů pomocí rotačních hlavic.
Pochopením a ochotou pana Smejkala realizovalo město Semily společně s Národním památkovým ústavem, pracovištěm Liberec, záměr muzejní expozice v historickém prostředí.
Zachovalá pilníkářská dílna s ukázkami pilnikářského řemesla se světnicí z 20. let minulého století v objektu čp. 104 je posledním domem v Semilech, kde pilníkářství bylo zachováno jako významné řemeslo Podkrkonoší.

Zpracoval: OHK v Jablonci nad Nisou

Muzeum a Pojizerská galerie Semily - expozice pilníkářství
bameka, 21.11.2013 15:58:37
Nevěděl jsem, že pilnikářství bylo samostatným řemeslem. Ale je fakt, že potřeba odborně pracovat s nejrůznějšími kovy vedla k nutnosti vzniku mnoha speciálních profesí. To video s panem Smejkalem to jen potvrzuje.
čubík, 22.11.2013 10:33:52
bameka: ...je požitek se dívat, jak řemeslník umí...oči jako rys, jistou ruku a klidně, metodicky, sekat vroubek za vroubkem, jeden jako druhý...

...než jsem narazil na tohle video, tak mě vůbec nenapadlo, že by někdo mohl dělat pilníky ručně...
...pan Smejkal je pro mě opravdová rarita - kdoví, kolik je takových pilníkářů na světě...

Pokud chcete vložit odpověď, musíte se přihlásit.

© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.